skip navigation

Swimming & Diving Update Week of January 10th

By Joci Moss, 01/10/22, 8:15PM CST

Share

Swim & Dive Teams Finish a Busy Meet Week, Set Sights on Upcoming District Meets

On January 5th, the Swim & Dive Teams held their Green vs. Gold Intrasquad Meet to honor this year’s seniors:

Senior Girls: Charlize Spiers (diving), Grace Stern, Ariana Zhuri, Jordan Kennedy, Artemisa De Jager

Senior Boys: Andres Valle-Montero, Lucas Groves, Eric Jackson, Robbie Howell (diving), Tyler Barber, Callum Glover, Gavin Beach

This was a laid-back meet with the swimmers having no timers and the divers being judged by the swimmers, so they all did really well! 

Charlize Spiers and Robbie Howell, both seniors and integral members of the Diving Team for four years, along with freshman Megan Grijalva performed a few standard dives, and then entertained the audience with some synchronized diving and cannonballs. The next competition for the divers will be the District Diving Meet on Thursday, January 20th at Klein High School.

The swimmers had a quick turn-around, with about half the team traveling to Katy Taylor High School on Saturday, January 8th, for the Duel in the Pool Meet (an invitational) against Cinco Ranch, Clements, and Katy Taylor High Schools. Stratford had a great showing, especially since the team is at the pinnacle of their grueling training schedule before they begin to taper for the Varsity District Swim Meet (Saturday, January 22nd) and the JV District Swim Meet (Friday, January 21st), both at Klein High School.

For the girls’ 200 medley relay, the A team placed 2nd (1:53.63) with Emma Jackson (back, 29.90), Lindsay Wong (breast, 31.87), Allison Ortiz (fly, 27.44), and Megan Zuanich (free, 24.42).

For the boys’ 200 medley relay, the A team came in 4th (1:44.89) with Lowell Moss (back, 26.84), Gavin Beach (breast, 29.56), Bryce Oliphant (fly, 25.40), and Julian Hemmer (free, 23.09).

Girls’ 200 free: Elle Burke (1st, 2:02.95), Ariana Zhuri (5th, 2:09.71)

Boys’ 200 free: Tyler Barber (3rd, 1:51.83), Nathan Moss (4th, 1:52.55)

Girls’ 200 IM: Wong (1st, 2:15.08, edging out her opponent by 0.03 seconds with a great reach at the finish!), Avery Garcia (4th, 2:29.80), Ashley Cardin (5th, 2:30.48)

Boys’ 200 IM: L. Moss (3rd, 2:03.41), Oliphant (6th, 2:13.25), Elliot Easton (8th, 2:17.53)

Girls’ 50 free: Em. Jackson (5th, 26.84), Lily Askounis (8th, 27.04)

Boys’ 50 free: Ali Ezzi (4th, 22.72), Hemmer (7th, 23.56), Beach (8th, 23.82)

Girls’ 100 fly: Ashley Cooper (8th, 1:09.76)

Boys’ 100 fly: Oliphant (3rd, 56.98), Andres Valle-Montero (6th, 59.26)

Girls’ 100 free: Burke (2nd, 55.91), Ortiz (3rd, 57.12), Askounis (8th, 1:00.57)

Boys’ 100 free: Barber (3rd, 50.49), Ezzi (6th, 51.20), Hemmer (8th, 51.52)

Girls’ 500 free: Artemisa De Jager (2nd, 5:57.30)

Boys’ 500 free: N. Moss (2nd, 4:56.31)

For the girls’ 200 free relay, the A team placed 2nd (1:44.61) with Ortiz (26.51), Jackson (26.65), Askounis (26.86), and Zuanich (24.59).

For the boys’ 200 free relay, the A team finished 3rd (1:32.34) with Hemmer (23.95), Ezzi (24.20), Oliphant (21.95), and Barber (22.24).

Girls’ 100 back: Jackson (2nd, 1:05.70)

Boys’ 100 back: Parker Kooyman (7th, 1:03.62)

Girls’ 100 breast: Wong (2nd, 1:10.05), Garcia (4th, 1:17.10)

Boys’ 100 breast: L. Moss (4th, 1:03.36), Beach (5th, 1:05.82)

For the girls’ 400 free relay, the A team placed 2nd (3:56.66) with De Jager (1:01.04), Zhuri (1:00.14), Wong (57.92), and Burke (57.56).

For the boys’ 400 free relay, the B team finished 4th (3:34.32) with N. Moss (53.46), Kyle Brown (56.32), Lucas Groves (54.13), and L. Moss (50.41).

See you at District! Go Big Green!