2018-19 Spartan Golf Team           

 

 

Head Coach: Ryan Cozad ryan.cozad@springbranchisd.com

 Assistant Coach: Christo Amarantos christo.amarantos@springbranchisd.com



Liaisons:

Betsy Riedel  betsyriedel@gmail.com

Debbie Ballard debbie.ballard@gmail.com

Click here for a printable roster.

 

Boys Golf

 

 

Back Row: Coach Cody Stiff, Connor Stein, Travis Ashley, Luke Scaff, Matthew Riedel, Luke Weitzel, Blake Ferguson, Sean Daly, Nathan Brown, Jack Diamond, Matthew Selzman, Sam Hanszen, Tab Tracey, Carson Malik, Coach Ryan Cozad
Front Row: Dennis Butts, Sam Vassar, Ryan Byrd, Cade Alpard, Jake Salvagio, Matt Viera, Matthew Howell, Luke Hillman, Dawson Hastings, Seth Weitzel, Brooks Ballard, Reece McGrath, Joesph Nesser

Girls Golf

 
Back Row: Coach Cody Stiff, Andie Hilberth, Emily Erwin, Grace Stewart, Erin Walsh, Ellie Pena, Grace Looney, Raine Webber, Coach Ryan Cozad
Front Row: Maddy Willett, Kayla Yu, Cameron Queal, Riley Rominger, Claire Johnson, Ashley Barrett

 

 

Click here for printable 2018-2019 Golf Tournament Schedule

2018-2019 Results:

Girls:

 

Date/Group

 

Course

 

Host School

 

Results

 October 2 (12)

 West Fork CC  Conroe  
October 16 (12) Atascosita GC Summer Creek  
November 27 (10) High Meadow Ranch Magnolia West  
January 28 (12) Golfcrest Pearland  
February 11 (10) Sweetwater Clements  
February 28 (12) Brenham CC Brenham  
March 26 (12) Eagle Pointe Barbers Hill  
April 3-4 (12) Jersey Meadow District Tournament  
*April 22-25 Eagle Pointe Regional Tournament  
*May 12-14 Legacy Hills State Tournament  

 

Varsity Boys:

 

Date/Group

Course

Host School

Results

 October 5-6 (top 5)

 Pebble Creek CC  A&M Consolidated  
October 9 (10) Moody Gardens Galveston Ball  
October 19-20 (10) Battleground Deer Park  
November 2-3 (5) Conroe CC Conroe  
November 2-3 (top 5) Eagle Pointe Clear Lake  
November 14 (10) High Meadow Ranch Magnolia West  
Nov 30 - Dec 1 (10) Moody Gardens Clear Lake  
January 21-22 (top 5) Woodlands CC Woodlands  
February 1-2 (top 5) High Meadow Ranch Magnolia  
February 8-9 (5) Forrest Course (Kingwood) Kingwood  
February 11 (10) Sweetwater Clements  
February 15-16 (top 5) Bentwater CC Montgomery  
March 1-2 (10) West Fork CC Conroe  
March 4 (10) Sugar Creek CC Strake Jesuit  
March 22-23 (top 5) Eagle Pointe Deer Park  
April 1-2 (13) Cypress Lakes District Tournament
*April 22-26 (TBD) Eagle Pointe Regional Tournament
*May 19-21 Legacy Hills State Tournament  

 

 

Junior Varsity Boys:

 

Date

Course

Host School

Results

 October 1 (10)

 Willow Creek CC  Oak Ridge  
October 16 (10) Lake Windcrest Magnolia  
November 8 (10) Battleground Deer Park  
February 4 (10) Quail Valley Clements  
February 19 (10) Cinco Ranch Cinco Ranch  
March 4 (10) Sugar Creek CC Strake Jesuit  

 

 


                           
HOME I CALENDAR I MEMBERSHIP I FUNDRAISERS I MERCHANDISE I CONTACT US I SITE MAP

Football I Volleyball I BOYs BasKETBall I GIRLs BasKETBall I BOYS SOCCER I GIRLS SOCCER I BASEBALL I SOFTBALL
TRACK & FIELD I CROSS COUNTRY I Tennis I GOLF I SWIMMING & DIVING